Balia do sauny: która wybrać?
Żaden najlepiej wyposażony bani nie będzie kompletny bez basenu (balii). Zbiornik z chłodną i czystą wodą, do którego można się zanurzyć po saunie, może zastąpić nawet przerębel. Dzisiaj istnieje wiele rodzajów basenów, które można zainstalować w bani. Różnią się one między sobą materiałem wykonania, kształtem i funkcjonalnością.
Jeśli chodzi o rodzaje balie w zależności od materiałów, z których są wykonane, można wyróżnić następujące:
drewniane;
plastikowe (kompozytowe);
metalowe;
betonowe.
Przy wyborze balii do bani koniecznie warto zwrócić uwagę na ich charakterystyczne cechy i zalety. Następnie szczegółowo omówimy najczęstsze rodzaje: drewniane i plastikowe (kompozytowe).
Drewniane kąpiele: zalety i wady
Drewno uważane jest za naturalny i nieszkodliwy materiał do produkcji kąpieli, ale jest drogi. W zależności od gatunku i jakości drewna zmienia się koszt kąpieli. Najczęściej stosowane są takie gatunki drewna jak: dąb, cedr, modrzew, buk.
Uważa się, że każdy gatunek drewna może mieć różny pozytywny wpływ na organizm człowieka. Pomimo wielu zalet, drewniane kąpiele wymagają dużego nakładu czasu i pieniędzy na odpowiednią pielęgnację, w przeciwnym razie nie będą długo służyć. Jeśli drewno regularnie nie jest traktowane środkiem antyseptycznym, zaczyna się psuć, gnić i wydzielać bakterie, które pogarszają jakość wody. Nie każdy jest w stanie pilnować i pielęgnować drewnianej kąpieli, a czasami wymagane jest doświadczenie i wiedza specjalistów.
Kompozytowe balie: zalety i wady
Plastik jest uważany za najbardziej powszechny materiał do produkcji kąpieli, co związane jest z wieloma korzyściami podczas zakupu i użytkowania kąpieli. Począwszy od wyboru, masz do czynienia z dość szeroką gamą kształtów i odcieni w akceptowalnej cenie. Ponadto, plastik jest mniej podatny na uszkodzenia i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Podczas montażu model plastikowy można zdemontować, jeśli nie przechodzi przez drzwi.
Jednym z rodzajów tego rodzaju kąpieli są kąpiele kompozytowe, które składają się z połączenia włókna szklanego i polimeru. Materiał kompozytowy charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, która przewyższa inne materiały. Dzięki swojej odporności na wahania temperatury, kąpiele kompozytowe można instalować na zewnątrz i używać przez cały rok. Pod względem designu kąpiele kompozytowe mają wiele zalet, mogą być wykonane w każdym stylu i odcieniu. Podczas produkcji wewnętrzna powierzchnia kąpieli kompozytowej jest traktowana specjalnym preparatem, który solidnie chroni materiał przed uszkodzeniami i ułatwia pielęgnację. Na zewnątrz kąpiel kompozytowa jest wykończona drewnianą okładziną dębową lub sosnową, którą wcześniej suszą i pokrywają warstwą ochronną. W ten sposób drewniane wykończenie jest solidnie chronione przed wpływem wilgoci i nie jest podatne na rozkład. Wygoda, ergonomia, bezpieczeństwo, łatwość obsługi i długi okres eksploatacji kąpieli kompozytowych determinują ich wartość.
Wybierając kąpiel do swojej sauny, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę i kształt, ale także na swoje możliwości pielęgnacji miski oraz warunki jej użytkowania.
Podobne artykuły
