Kąpiel lub basen: co wybrać?
Własna strefa wypoczynku z sztucznym zbiornikiem wodnym jest marzeniem praktycznie każdej osoby. Jaki rodzaj – basenik czy staw kąpielowy – lepiej wybrać? Czym się różnią? Co należy uwzględnić, aby zbiornik wodny spełniał wszystkie normy eksploatacyjne i mieszkaniowe?
Mini-basen to hydrotechniczna konstrukcja o ograniczonym (nie przekraczającym 10 m³) pojemności. Zazwyczaj są one dostarczane z urządzeniami do hydromasażu, podgrzewania i oczyszczania wody. Dodatkowymi opcjami są wodospad, system oświetlenia, gejzer dnem. Wszystkie urządzenia mini-basenu pracują w trybie automatycznym. Materiały eksploatacyjne trzeba uzupełniać około raz na dwa miesiące.
Kąpiel - niewielka pojemność, zazwyczaj z zimną wodą. Jest używana do kontrastowych zabiegów wodnych. Najczęściej pojemność jest instalowana w łaźni (saunie). W przeciwieństwie do basenu, w kąpieli często wymienia się wodę. Kąpiele są wykonane z plastiku, drewna, materiałów kompozytowych.
Podobieństwa między mini-basenami a kąpielami:
- Pojemność. W domach i mieszkaniach częściej montuje się niewielkie baseny lub kąpiele o pojemności od 1 do 3 m³.
- Kształty. Basen lub kąpiel może mieć kształt narożny, okrągły lub prostokątny.
- Różnice między mini-basenami a kąpielami:
- Przeznaczenie. Basen to centrum rozrywki, natomiast kąpiel służy do zabiegów zdrowotnych.
- Metoda instalacji. Producenci oferują modele kąpieli stacjonarnych i przenośnych. Basen to stała konstrukcja.
- Sposoby montażu. Kąpiel można zainstalować nad poziomem podłogi lub w zagłębieniu, ewentualnie częściowo zanurzyć. Baseny częściej są zakopywane w ziemi.
Wymagania dotyczące "strefy mokrej":
- Wytrzymała podłoga i stropy. Zazwyczaj strefę dla basenu lub kąpieli projektuje się od początku budowy domu. Jeśli planujesz urządzić sztuczny zbiornik wodny w już istniejącym domu, skonsultuj się ze specjalistami, aby sprawdzić, czy fundament i grunty wytrzymają takie obciążenia.
- Wentylacja. Brak ciągłej wentylacji w pomieszczeniu powoduje pęcznienie farby, tynku, pojawienie się pleśni, zniszczenie mienia i nieprzyjemne zapachy.
- Solidny system elektryczny. Ogrzewanie, oczyszczanie wody, wentylacja, napowietrzanie wymagają znaczącego zużycia energii elektrycznej. Najlepszym rozwiązaniem jest trójfazowa sieć 380 V.
- Dobra infrastruktura odprowadzająca do oczyszczalni. Wodę w basenie i kąpieli trzeba regularnie wymieniać. System kanalizacyjny powinien wytrzymać odprowadzanie dużych ilości wody.
- Ogrzewanie i system grzewczy. Utrzymywanie komfortowej temperatury wody (+36 stopni C) i dodatkowego pomieszczenia, zwłaszcza zimą, wymaga znaczących nakładów finansowych.
Najprostszym i dostępnym rozwiązaniem jest kąpiel z tworzywa sztucznego. Można zakupić gotowe modele, a w razie potrzeby misę można wykonać na zamówienie według Twoich wymiarów w ciągu 10 dni. Wybierając mini-basen, oblicz wszystkie koszty związane z montażem konstrukcji i eksploatacją, porównując je z przewidywaną częstotliwością użytkowania.
Podobne artykuły
